Most pedig lássuk a meditációs technikákat. Nagyon sokan első között teszik fel azt a kérdés, hogy melyik a legjobb meditációs technika. Hát szerintem az a legjobb meditációs technika, amit alkalmazol. Hogyha rendszeresen meditálsz vezetett meditációra tökéletes. Hogyha neked a sétáló meditáció vált be fantasztikus. Hogyha a mindfullness csodálatos vagy a transzcendentális.
Rengeteg típusú meditációs technika van én nem is ismerem az összeset, nem is vágyok rá, mert megvan az a 2-3 amit én szeretek alkalmazni, nincs szükség többre. Próbálj ki egyet-kettőt, legyél nyitott a technikákra, hogyha eléd sodorja az élet, de nem kell az összeset kipróbálni ahhoz és nem is kell a legjobbat megtalálni ahhoz, hogy te tudjál meditálni.
Én a vezetett meditációt ajánlom azoknak, akik kezdők, akik most kezdenek, akik akár félnek a csendtől, akik nem tudják, hogy hogyan kell meditálni. Én akkor is ezt szoktam hallgatni, amikor azt érzem nagyon sok bennem a zaj és hogy egy kicsit úgy szeretném az én hangomat le csitítani, az én elmém hangját le csitítani és valami másról, valami pozitívabbal, könnyedebbel megtámogatni azt, hogy megérkezhessek egy kis belső békébe. Igen, ez kicsit olyan mintha valaki megfogná a kezemet és hogy azt mondaná, hogy Martin, minden rendben van, minden rendben van, jól vagy, jól vagy, minden rendben van.
Kicsit én így szoktam ilyenkor érezni magamat, de átlagos napi szinten is nagyon szeretem a vezetett meditációkat, mert ilyenkor meg szoktam érezni mire van szükségem, szándékot szeretnénk meghatározni, kicsit a pozitív gondolkodásomon szeretnék változtatni, a hálára, az ön szeretetre szeretnék fókuszálni és akkor olyat tudok választani, ami ezt támogatja.
Szóval röviden és tömören, hogy melyik a legjobb meditációs technika? Amelyik neked beválik. Két nagy különbséget szeretek én tenni és én ezt a kettőt is szeretem használni, az egyik a már sokat emlegetett vezetett meditáció, a másik pedig a csendes meditáció. Vezetett meditációkat másokat ajánlottam, érdemes azzal kezdeni, érdemes kipróbálni. A csendes meditációt azt ellenben gyakorlatilag bármikor megteheted, mint ahogy mi is venni fogunk közösen egy nagy levegőt a következő leckékben. Akár amikor érzed, hogy a stressz fokozódik, növekszik benned, vegyél 3-4 levegőt, úgyhogy hasadba is lélegzel, hasi légzés az plusszban segíti az idegrendszerednek a lenyugtatását és kövesd végig a levegőnek az útját. Röviden és tömören így tudnám elmondani azt a két meditációs technikát, amivel érdemes szerintem elsőként foglalkozni.
De lássuk még, hogy milyen technikák vannak. Fókuszált figyelem, amikor kijelölt egyetlen egy dolgot, amit figyelsz. Itt most én az előbb egyébként pont a lélegzetet említettem, de csináltam már olyat is ahol, gyertyának a lángjába néztünk bele és azt figyeltük. A test scannelés az egy nagyon bevált meditációs technika, szokták is alkalmazni relaxációs technikának is, például elalvás előtt. A relaxáció azt így zárójeles megjegyzésként a relaxáció és meditáció között az én jógaoktatóm szerint a legnagyobb különbség az az, hogy a meditációban ülsz, a relaxációban pedig fekszel. Gyakorlatilag ez a két legnagyobb különbség.
Visszatérve a test szkennelésére, ezt relaxációs meditáció során is tudod alkalmazni. Ilyenkor végig követed az egyes testrészeidet és egyszerűen megfigyeled, hogy milyen érzett van benne. Vizualizáció, amikor mentális képre fókuszálsz, ilyet csináltunk együtt amikor a boldogság és a siker képedet boncolgattuk és az próbáltuk kitalálni, amikor vizualizáld ezeket a képeket, a vizualizációs vagy álomtáblának is ez egyébként az egyik ilyen csodája, hogy ott nem az számít, hogy milyen képet látsz, hanem az érzés, amit kivált belőled, a vizualizációs meditációknál szintén. Amit érzel az számít, mert az indít el benned különböző folyamatokat.
A negyedik a szerető kedvesség meditáció, ez egy nagyon ősi meditáció, és a lényege az az, hogy növeli az együttérzésedet gyakorlatilag önmagad és az egész világ felé. Egy fantasztikus meditáció, én is nagyon nagyon szeretem. Az ötödik a Zen meditáció, gyakorlatilag hasonlít a csendes meditációra. Fókuszálsz a figyelmet, a légzésedre és vissza hozod a figyelmedet a jelen pillanatra.
A hatodik a Mantra meditáció, a vezetett meditációk között találsz nagyon sok Ilyet. Én nagyon szeretem a Mantra meditációkat, mert konkrétan ezek többféle technikát vegyítenek, egyrészről vezetett meditáció, hiszen az én hangomat fogod hallani közben. Mantra meditáció, mert egy mantrára fókuszálunk és fókuszált figyelem meditáció, mert egy dologra fókuszálsz a mantrának az ismétlésére és emellett egyébként még a vizualizációt is erősíti, hiszen amikor kimondod a mantrát, akkor látsz magad előtt képet, vizualizálsz adott dolgokat. Nem kifejezetten vizualizációs meditáció, de mégis része a vizualizáció is.
A hetedik a transzcendentális meditáció, ez külön tanfolyam elvégzését igényli, nekem rajta van a listámon. A nyolcadik az a jóga meditáció, amit összekötnek a Savasana meditációval, ez gyakorlatilag a hulla póz, ilyenkor a jóga során átélt érzések és testérzetek a Savasana során fejtik ki hatásukat. Savasana egy csodálatos, önmagában egyévként jógapóznak nevezett egy ász a nap, amikor szimplán lefekszel a földre, elhelyezkedés és nem mozdulsz meg, tényleg a mozdulatlanság a lényeg, hiszen ezt hulla póznak is nevezik.
A kilencedik a vipassana meditáció, ez indiai egyik legősibb meditációja. A tizedik a csakra fókuszú meditáció, én ezt is nagyon szeretem. Az energiamenedzsment kapcsán érdemes egyévként a csakrák irányába is tovább menni. Nagyon szépen mutatják, a belső energetikai rendszerünket. Majd a Csikung meditáció, a Hangtál meditáció és végül a Sétáló meditáció, hogyha félsz a csendtől és a mozdulatlanságtól, akkor a sétáló meditációt kifejezetten ajánlom.
Erről már meséltem neked, amikor kimész, sétálsz közben nyitott szemmel megfigyeled a körülötted lévő dolgokat és érzeteket, így hozva vissza a figyelmedet a jelen pillanatra. Ez is egyébként az egyik kedvenc kezdő meditációm, mert segíti a jelen megélését, átadja a meditációt és mégse egy olyan mód, ami sokakat elriaszt, hanem segít megnyitni magadat a meditáció irányába, úgyhogy elveszi az elvárásoknak a nagy részét